آزمایش خونWBC

مشاوره ژنتیک

CBCیا آزمایش خون به عنوان یکی از ابتدایی ترین و در واقع اصلی ترین آزمایشاتی می باشد که می توان از طریق آن در رابطه با شرایط کلی بدن نظر دارد .

آزمایش خون RBC یا هماتولوژی

آزمایش هماتولوژی مخفف سلول های قرمز در بدن می باشد . سلول های قرمز خون به عنوان اصلی ترین قسمت های خون می باشند . رنگ قرمز خون به دلیل ماده ای به نام هموگلوبین می باشد . هموگلوبین در خون وظیفه انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن به بدن را دارد . RBC  در خون باید دارای مقدار مشخص و دقیقی باشد . لازم به ذکر است که در خانم ها این مقدار به نسبت کمتر می باشد و مقدار طبیعی آن بین ۴/۷ تا ۶/۱ میلیون در هر میکرولیتر می باشد.

 

WBC یا (white blood cell )

WBC به معنی گلبول های سفید هستند . با کمک اندازه گیری مقدار گلبول های سفید خون  می توانیم وجود عفونت در بدن را تخمین بزنیم . گلبول های سفید  به عنوان سیستم های دفاعی در بدن  می باشند و باید در مقابل بیماری های عفونی و غیر عفونی از خود واکنش های مختلفی را نشان بدهند .
برای شمارش مقدار WBC دوجز اصلی مدنظر می باشد .
مقدار کلی گلبول های سفید در یک میلی لیتر از خون
شمارش تک به تک سلول ها ،به این دلیل که سلول های سفید خون هر کدام پنج نوع مختلف دارند که کم و یا زیاد شدن هر کدام از آن ها می تواند نشانگر علائمی در فرد باشد .
آزمایش-خونWBC

عوامل موثر در کاهش WBC

در صورتی که کاهش گلبول های سفید خون به مقدار کمتر از ۴ هزار برسد می توانیم بگوییم لکوپنی رخ داده است . کاهش گلبول های سفید خونی بیشتر به  دلیل نارسایی در مغز استخوان ،عفونت ها ،مسومیت ها ی غذایی ،ایدز و یا سوتغذیه ایجاد می شود .

عوامل موثر در افزایش WBC

افزایش WBC به مقداری بالاتر از ۱۰ هزار تا گفته می شود . افزایش گلبول های سفید یا لکوسیتوز  به طور طبیعی می تواند نشان دهنده عفونت ،التهاب ،تخریب بافت های بدن ،سرطان خون و یا لوسمی باشد . لازم به ذکر است که ایجاد استرس ،تب و جراحت در افزایش WBC نیز موثر می باشند  .
 گلبول های سفید در بدن وظیفه مبارزه با انواع عفونت ها در بدن را دارند . تغییر هر کدام از انواع WBC می توانند نشانگر یک نوع عفونت و یا باکتری در بدن باشند .در نتیجه باید به مقدار WBC توجه داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =