عفونت های مقاربتی

عفونت های مقاربتی

متخصص پوست ، دکتر پوست و مو

زگیل های تناسلی

بروز زگیل های تناسلی به سرعت در حال افزایش می باشد و از این نظر بر هرپس تناسلی پیشی گرفته است. شواهد زیادی مبنی بر وجود ارتباط بین زگیل های تناسلی و سرطان های ناحیه تناسلی وجود دارد .

زگیل های تناسلی به رنگ صورتی کم رنگ هستند و تعداد زیادی برآمدگی مجزای باریک تا پهن، بروی یک صفحه زمینه ای دارند. سطح ظایعه نرم یا مخملی و مرطوب بر خلاف سایر نواحی، فاقد هیپرکراتوز می باشد. زگیل ها ممکن است در نواحی رکتال یا اطراف مقعد با یکدیگر ادغام شده، یک توده بزرگ گل کلمی ایجاد نمایند.

نوعی دیگر در بیماران جوانی که از نظر جنسی فعال هستند، قابل مشاهده است و به شکل پاپلوهای نرم و مختصری برآمده با پیگمانتاسیون قرمز یا قهوه ای دیده می شود که چند کانونی و اغلب دو طرفه است و همان انواع ویروسی مرتبط با کوندیلومای برآمده نیز در آن وجود دارد . زگیل ها درنواحی مرطوب به سرعت منتشر می شوند و بنابرین ممکن است در روی سطوح متقابل لب های فرج یا رکتوم به صورت متقارن وجود داشته باشند.

سوزاک

سوزاک بیماری مقاربتی شایعی است. ارگانیسم مسبب آن نایسریا گونوره فقط در محیطی مرطوب و در دمایی معادل دمای بدن انسان زنده می ماند و انحصارا از طریق تماس جنسی ( تناسلی، دهانی – تناسلی یا تناسلی- مقعدی) با فردی آلوده منتقل می شود . این بیماری از طریق توالت ها انتقال نمی یابد. هر چند اورتریت چرکی سوزش دار در آقایان و اندوسرویسیت بدون علامت در خانم ها شایعترین تظاهر این بیماری می باشند، ولی در گیری سایر نقاط نیز محتمل است. تمامی اشکال بیماری قادرند باکتریمی ایجاد کرده، منجر به سندروم آرتریت – درماتیت شوند. روند رو به رشد شمار مردان حامل بدون علامت باعث شده که کنترل این بیماری از لحاظ اپیدمیولوژی دشوارتر شود. سابقا پنی سلین بر تمام اشکال این بیماری موثر بود، ولی اکنون سویه های مقاومی نیز پدیدار شدند.

سوزاک رکتال

مقاربت مقعدی باعث ایجاد سوزاک رکتال می شود. آلوده شدن مخاط آنو – رکتال با ترشحات عفونی واژن نیز، موجب به وجود آمدن سوزاک رکتال در زنان مبتلا به سوزاک تناسلی می گردد. با توجه به اینکه در اکثر موارد علایم و نشانه های سوزاک رکتال نسبتا غیر اختصای است، سابقه مقاربت مقعدی مهمترین اصل تشخیص می باشد.

عفونت های مقاربتی

سیفیلیس

سیفیلیس از بیماری های عفونی انسانی است که توسط باکتری تره پونما پالیدوم ایجاد می شود. بیماری ضمن تماس مستقیم با ضایعه مرحله اول یا دوم، از طریق جفت در رحم، یا حین زایمان و عبور نوزاد از کانال عفونی زایمان انتقال می یابد. این باکتری همانند گونوکوک، حساس بوده و در صورت خروج از محیط بدن انسان از بین می رود. تره پونما پالیدوم، برخلاف گونوکوک می تواند هرعضوی را آلوده کند و بنابرین تظاهرات بالینی گوناگونی پدید می آورد.

سیفیلیس در صورت عدم درمان ممکن است سه مرحله را سپری کند. ابتدا مراحل اول و دوم سیفیلیس به صورت بیماری عفونی پوستی ظاهر می گردند که ممکن است بدون عارضه باشد یا وارد مرحله نهفته گردد که ماه ها یا سالها پیش از مرحله سوم بیماری است. مرحله سوم که در حال حاضر بسیار نادر است، با ظهور عوارض قلبی – عروقی ، عصبی و عوارض عمقی پوستی شناخته می شود.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + چهارده =